Fakty o alkoholu

Przygotowaliśmy dla was zestaw najważniejszych faktów, mitów i porad na temat spożywania alkoholu, tak abyście zawsze mogli trzymać pion i dobrze się bawić.

Porady, które pomogą ci
trzymać pion

 • + Zjedz coś przed imprezą

  Pamiętaj, żeby przed każdą imprezą zjeść wartościowy posiłek. Jedzenie spowalnia wchłanianie alkoholu i zapewnia więcej energii do zabawy.

 • + Nie zapominaj o wodzie

  Pijąc piwo, nie zapominaj o spożywaniu innych płynów, najlepiej wody. Wypij też szklankę wody przed snem.

 • + Pamiętaj o swoich ograniczeniach

  Tylko ty wiesz, kiedy masz już dość. Staraj się nie przekraczać tej granicy. W ciągu dnia kobiety nie powinny przekraczać 2-3, a mężczyźni 3-4 jednostek alkoholu. Pamiętaj jednak – liczy się nie tylko ilość, ale i styl.

 • + Nastaw się na mniejszą skalę, baw się dłużej

  Wybierz mniejszą szklankę. To prosty sposób na dotrwanie do samego końca imprezy w dobrej formie.

 • + Nie ulegaj namowom

  Znając swoje możliwości, nie daj się namówić na dodatkowe piwo.

 • + Postaw na różnorodność

  Pamiętaj, że jeśli lubisz piwo, zawsze możesz sięgnąć również po piwo bezalkoholowe.

 • + Wyznacz kierowcę

  Przed imprezą ustal, kto będzie prowadził samochód lub miej pod ręką numer na taksówkę. Nie ma dobrej imprezy, bez bezpiecznego powrotu do domu.

 • + Zrób sobie przerwę

  Impreza to nie maraton. Nie musisz cały czas stać ze szklanką przyklejoną do dłoni. Zrób sobie co jakiś czas przerwę. To jedna z podstaw trzymania pionu.

FAQ

Pytania i odpowiedzi

 • + Czym w ogóle jest alkohol?

  Alkohol powstaje w procesie fermentacji owoców, warzyw lub zbóż. Drożdże lub bakterie wykorzystuje się w procesie chemicznej przemiany cukru w produktach spożywczych w alkohol.
  W napojach alkohol nosi chemiczną nazwę etanolu. Ten bezbarwny płyn jest lżejszy od wody – jeden mililitr waży ok. 0,8 g. Ilość alkoholu obecna w różnych produktach fermentowanych znacznie się różni.
  Procentowa zawartość alkoholu w typowej ilości zamówionego piwa wynosi ok. 5%, wina – ok. 12%, a trunków wysokoprocentowych ok. 35%. Napoje alkoholowe zwykle mają bardzo niską wartość odżywczą, ponieważ zawierają niewiele białka, tłuszczu i innych składników odżywczych. Niektóre napoje alkoholowe, jak piwo, zawierają jednak cukry, węglowodany, witaminy z grupy B, mikroelementy oraz składniki mineralne.

 • + Jaka jest bezpieczna ilość alkoholu, którą mogę wypić?

  Wiele rządów i instytucji ochrony zdrowia podaje wskazówki na temat dziennych lub tygodniowych limitów spożycia.
  Z nadmiernego spożycia alkoholu – czy to na długą, czy na krótką metę – płyną liczne zagrożenia zdrowotne, społeczne i behawioralne. Na sposób spożycia mają wpływ różne czynniki: kulturowe, religijne czy prawne. Ostatecznie to jednak każdy decyduje sam za siebie, czy sięgać po alkohol i w jakiej ilości. Każdy zna swoje własne możliwości i musi wiedzieć, kiedy zrobić sobie przerwę lub powiedzieć dość.

 • + Kiedy nie powinno się pić alkoholu?

  Są sytuacje, w których picie alkoholu jest zakazane prawnie. Pamiętaj, żeby nigdy nie pić:

  • w trakcie prowadzenia pojazdu lub jeśli w najbliższym czasie masz to w planach;
  • w pracy;
  • jeśli nie masz skończonych 18 lat.

  Czasem lepiej całkowicie zrezygnować z picia alkoholu, nawet jeśli przepisy prawne na to zezwalają.
  Nie pij w następujących sytuacjach:

  • w ciąży lub w okresie starania się o dziecko;
  • jeśli nie jesteś w stanie kontrolować ilości wypijanego alkoholu. Pij tylko wtedy, gdy wiesz, że potrafisz trzymać pion;
  • jeśli lekarz zalecił Ci abstynencję.

 • + Jaki wpływ może mieć na mnie alkohol?

  Alkohol na każdego wpływa inaczej. Nawet jedno lub dwa piwa mogą mieć wpływ na twoje zachowanie.
  Alkohol przyspiesza puls i spłyca oddech. Odwadnia organizm, nasila częstotliwość oddawania moczu. Obniża koncentrację, osłabia koordynację ruchową, a nawet widzenie. Nawet po wypiciu niewielkiej ilości wzrasta prawdopodobieństwo popełnienia błędów i podejmowania złych decyzji.
  Już ilość alkoholu znacznie poniżej normy dopuszczalnej przez prawo może sprawić, że twoje umiejętności bezpiecznej jazdy mogą być osłabione.
  Częste nadmierne spożycie może powodować szereg problemów natury społecznej, psychologicznej i medycznej, w tym zespół uzależnienia alkoholowego. Pamiętaj, że wszystko jest dla ludzi – najważniejsze jest zachowanie umiaru i trzymanie pionu. To pozwoli uniknąć Ci nieprzyjemnych, a nawet niebezpiecznych sytuacji.

 • + Czy to prawda, że ludzie "spalają" alkohol w różnym tempie?

  Tak, to prawda. Stężenie alkoholu we krwi jest określane tempem, w jakim alkohol jest wchłaniany z jelit do krwi, a także szybkością jego rozpadu w wątrobie.
  Mają na to również wpływ różne czynniki, np. spożycie alkoholu do posiłku może pomóc obniżyć poziom jego stężenia we krwi. Poziom ten zależy od ilości wypitego alkoholu, tempa picia, wagi i płci – nie zaś od tego, jak często spożywa się alkohol.
  Ta sama ilość wypitego alkoholu skutkuje przeważnie niższym stężeniem we krwi u mężczyzn niż u kobiet. Mężczyźni ważą średnio więcej, mają również wyższą ilość płynów w ciele. Kobiety metabolizują alkohol wolniej, więc pozostaje on dłużej w ich organizmach.
  Tempo rozpadu alkoholu różni się zależnie od osoby, ale średnio wątroba potrafi zmetabilizować ok. 8 g alkoholu na godzinę.

 • + Czy alkohol wpływa na kobiety inaczej niż na mężczyzn?

  Tak. Ta sama ilość alkoholu w większości przypadków wywoła niższe stężenie we krwi w przypadku mężczyzny niż u kobiety. Powody tego są bardzo prozaiczne: mężczyźni ważą średnio więcej, mają również względnie wyższą ilość płynów w ciele. Kobiety metabolizują alkohol wolniej, więc pozostaje on dłużej w ich organizmach. Ta sama ilość alkoholu będzie miała większy wpływ na organizm kobiety niż mężczyzny, nawet biorąc pod uwagę różnice w wadze.

 • + Czy w ciąży można bezpiecznie pić alkohol?

  Nie. Kobiety w ciąży albo starające się o dziecko powinny bezwzględnie zrezygnować z picia alkoholu.
  Alkohol wypity przez ciężarną dostaje się do wszystkich jej organów i tkanek. Gdy dotrze do łożyska, przenika przez barierę łożyskową, więc dziecko pije razem z matką.
  Picie w ciąży może spowodować szereg zaburzeń behawioralnych, rozwojowych i fizycznych. Najszerzej opisanym w literaturze medycznej jest tzw. płodowy zespół alkoholowy, związany z nadużywaniem alkoholu w ciąży.
  Jak na razie nie ma badań, które umożliwiają ustalenie bezpiecznej ilości dla ciężarnej kobiety. Najbezpieczniej jest zatem zachować całkowitą abstynencję.

 • + Dlaczego lepiej jest pić, będąc najedzonym?

  Pełny żołądek spowalnia dotarcie alkoholu do jelita grubego, może także modyfikować jego wchłanianie. Pijąc po posiłku, spowalniamy efekty spożycia alkoholu, ponieważ jego stężenie we krwi rośnie znacznie wolniej.

 • + Czy picie kawy pomaga wytrzeźwieć?

  Czarna kawa, zimny prysznic ani świeże powietrze nie zwalczą skutków spożycia alkoholu. Co najwyżej poprawią twoje samopoczucie, ale alkohol zniknie z organizmu dopiero po pewnym czasie. Nie ma drogi na skróty. Jeśli chcesz sprawdzić, czy jesteś już całkowicie trzeźwy, zrób to przy pomocy atestowanego alkomatu.

 • + Dlaczego niepełnoletni nie mogą pić alkoholu?

  W Polsce osoby poniżej 18. roku życia zgodnie z prawem nie mogą kupować ani spożywać alkoholu. Duże spożycie alkoholu w trakcie okresu dojrzewania może wpłynąć na nieodpowiedni rozwój mózgu, wątroby i układu hormonalnego. Co więcej, osoby niepełnoletnie nie są przyzwyczajone do spożycia alkoholu i nie znają swoich granic.

 • + Co to jest kac?

  Po zbyt intensywnej nocy, kiedy przestajemy kontrolować ilość spożywanego alkoholu, przychodzi bolesny poranek. Aby organizm mógł dojść do siebie, w pierwszej kolejności musi zmetabolizować alkohol, co wiąże się z nieprzyjemnymi skutkami ubocznymi. Alkohol na różne sposoby ingeruje w ciało, zwłaszcza w hormon regulujący częstotliwość oddawania moczu. Osoby pijące częściej potrzebują wyjść do toalety, a to oznacza utratę płynów i odwodnienie. Wszystkie te czynniki powodują kaca, który objawia się m.in. w postaci bólu głowy, mdłości, uczuciu suchości w ustach i ciągłym pragnieniem.

 • + Jak picie alkoholu wpływa na zdrowie?

  Krótkotrwałe skutki

  Octan z alkoholu, produkowany głównie w wątrobie, upośledza działanie centralnego układu nerwowego. To powoduje zmiany w zachowaniu, takie jak brak zahamowań, zmniejszenie zdolności rozwiązywania problemów, zaburzenia emocjonalne, smutek lub pobudzenie. Wpływa również na pamięć i funkcje ruchowe, w tym spowolnienie czasu reakcji. Im większa ilość wypitego alkoholu, tym większe prawdopodobieństwo wypadku, podjęcia złej decyzji, aktu przemocy lub niechcianej ciąży. Wyjątkowo duża ilość spożytego alkoholu może skończyć się konwulsjami, śpiączką, a nawet śmiercią.
  Długotrwałe skutki zdrowotne

  Chroniczne nadużywanie alkoholu może spowodować choroby wątroby: od łagodnych, jak stłuszczenie, do poważnie zagrażających życiu, jak marskość.
  Picie większych ilości może prowadzić z kolei do nadciśnienia oraz zwiększa ryzyko chorób układu sercowo-naczyniowego. Nie ma różnic pod względem płci ani typu alkoholu. Ryzyko rozwoju określonego typu nowotworu, w tym raka piersi czy przełyku, wzrasta wraz ze wzrostem konsumpcji alkoholu.

 • + Czym jest zespół uzależnienia od alkoholu?

  Zespół uzależnienia od alkoholu to choroba polegająca na fizycznym i psychicznym uzależnieniu od alkoholu. Osoby uzależnione odczuwają skutki fizyczne i psychologiczne po zaprzestaniu picia. Ich picie koliduje z codziennym życiem, aktywnością w domu i w pracy.
  Jeśli doświadczasz problemów z utrzymaniem spożycia alkoholu na umiarkowanym poziomie, poszukaj pomocy lekarskiej i zachowaj abstynencję. By nie doprowadzić do takiej sytuacji, staraj się zawsze i w każdej sytuacji trzymać pion.