Przewodnik dla rodziców. Jak rozmawiać z dzieckiem o alkoholu?

Rozmowa z dzieckiem na temat alkoholu bywa dla rodziców prawdziwym wyzwaniem. Tymczasem według badań 34% nastolatków uważa, że to właśnie rodzice mają największy wpływ na ich decyzje związane z alkoholem. Dlatego wspólnie ze Stowarzyszeniem na Rzecz Rozwoju i Pomocy Q Zmianom przygotowaliśmy przewodnik, który pomaga rodzicom odpowiedzieć na pytanie: Jak rozmawiać z dzieckiem o alkoholu?

Chcemy wesprzeć rodziców, aby potrafili zbudować wyjątkową relację ze swoimi dziećmi i umieli postawić jasno granice, które pozwolą zapobiegać przedwczesnej inicjacji alkoholowej nastolatków oraz wychowywać swoje dzieci do odpowiedzialnych postaw związanych z alkoholem w dorosłym życiu. 

Dlatego wspólnie ze Stowarzyszeniem na Rzecz Rozwoju i Pomocy Q Zmianom wraz z gronem ekspertów, specjalistów z zakresu psychologii, socjologii, terapeutów rodzinnych, terapeutów uzależnień, pedagogów oraz wychowawców na co dzień pracujących z młodzieżą, opracowaliśmy przewodnik, którego celem jest pomoc rodzicom w dobrym przygotowaniu się do rozmowy z dzieckiem na temat alkoholu.

Jak rozmawiać? Czego unikać? Na czym się skupić? Według ekspertów podstawą sukcesu jest kilka prostych zasad:

  1. Rozmawiaj z dzieckiem o alkoholu
  2. Zbuduj dobrą relację z dzieckiem
  3. Określ swoje oczekiwania i zasady
  4. Naucz dziecko reagować na presję rówieśników
  5. Dawaj przykład swoim zachowaniem

Chcesz dowiedzieć się jak stworzyć bliską relację z dzieckiem? Jak rozmawiać z nim o alkoholu? Kliknij, aby pobrać  Przewodnik dla rodziców. Jak rozmawiać z dzieckiem o alkoholu?