Mądry, rozsądny, szczęśliwy i lubiany – czy znajdzie się rodzic, który nie życzyłby tego swojemu dziecku?
Sukces i szczęście dziecka to w bardzo dużym stopniu zasługa jego rodziców. Czujni i odpowiedzialni opiekunowie, pierwsi nauczyciele i najwięksi kibice młodych ludzi to właśnie mama i tata. Na nich również spoczywa obowiązek budowania silnego poczucia własnej wartości dzieci. Oczywiście przy współpracy z dziećmi.
Samoocena to ważny element wspierający rozwój dzieci i młodzieży. Rodzice pomagają dziecku w kształtowaniu pozytywnego obrazu siebie często przez całe życie – w końcu, aby dostrzegło własną wartość, musi być o niej najpierw zapewnione przez najbliższych.
Oprócz tego, jakie słowa kieruje się do dzieci, ważne jest też, w jaki sposób to robi… Poznaj 3 proste kroki do budowania silnego poczucia własnej wartości u dzieci:
1. Zauważaj
Pod tym hasłem kryje się coś więcej niż pytanie dziecka o to, jak minął mu dzień. Uważność w relacji z dzieckiem to umiejętność zauważania jego emocji i uczuć, akceptowanie lepszych i gorszych nastrojów czy interesowanie się otoczeniem młodego człowieka. Warto w prosty sposób przetestować zainteresowanie dzieckiem. Nishka (Natalia Tur), socjolog i blogerka parentingowa, radzi, aby w tym celu zadać sobie pytanie: Czy jestem w stanie wymienić 5 najbliższych znajomych mojego dziecka? Sprawdźcie sami!
2. Rozmawiaj
Rozmawiaj o tym, czy gra na pianinie wciąż sprawia mu radość, czy może stała się nudnym obowiązkiem. Pytaj czy wyszedł już nowy odcinek ulubionego serialu twojej córki i czy jej kolega Paweł usunął to zdjęcie, na którym podobno wyszła niekorzystnie. Pamiętaj jednak, że ważnym elementem rozmowy jest przede wszystkim umiejętność słuchania i poszanowanie dla odmienności zdania. Dobra rozmowa może sprawić, że młody człowiek poczuje się wartościowym partnerem dyskusji. Rozmowa to nie monolog, ani przesłuchanie – to wzajemne dzielenie się przeżyciami. Dzieląc się swoim światem z dorastającym dzieckiem, zachęcasz je do otwartości.
3. Doceniaj
Pochwały pełnią istotną rolę nie tylko we wzmacnianiu pożądanych zachowań, ale również pozwalają uwierzyć dziecku we własne możliwości, ułatwiają radzenie sobie z trudnościami oraz dają poczucie bezpieczeństwa. Dobra pochwała to taka, która odnosi się do konkretnej sytuacji, w trakcie której młody człowiek podjął wysiłek, aby uzyskać określony efekt. Doceniaj systematyczną pracę na lekcjach, pozmywanie naczyń po obiedzie i troskę wobec młodszych dzieci sąsiadów, a twój syn lub córka zauważy swoją wartość przejawiającą się w codziennych zachowaniach.
Chcesz dowiedzieć się jak stworzyć bliską relację z dzieckiem? Jak rozmawiać z nim o alkoholu? Kliknij, aby pobrać Przewodnik dla rodziców. Jak rozmawiać z dzieckiem o alkoholu?