Rodzicielstwo to jedno z trudniejszych wyzwań w życiu człowieka. Czu da się do niego przygotować? Co zrobić, aby relacja rodzic – dziecko służyła dobremu wychowaniu młodej osoby i przynosiła dużo radości obydwu stronom?
Kumpel czy autorytet?
Bycie rodzicem, to granie roli bez scenariusza. Wymaga pewnej dozy elastyczności i wrażliwości na potrzeby dziecka. Z jednej strony mama i tata powinni wyznaczać granice, budować wspólnie system wartości dziecka, z drugiej szczerze się nim interesować, doceniać je, uważnie słuchać i wspierać, gdy tego potrzebuje. W ten sposób mogą uzyskać równowagę pomiędzy byciem pobłażliwym kumplem, a surowym moralizatorem.
Eksperci zgadzają się, co do tego, że stanowczość i troska to niezbędne cechy odpowiedzialnego rodzica. Jednak warto czuwać nad tym, żeby nie popaść w skrajności. Jak zauważa Monika Kisła, terapeutka uzależnień: „Zbyt restrykcyjne wychowanie może spowodować, że dziecko zechce z czasem (np. pod wpływem znajomych) zerwać się ze smyczy.” Nadmierna pobłażliwość z kolei, nie powstrzyma młodego człowieka przed lekkomyślnymi zachowaniami.
Chcemy być sobą
Warto będąc w roli rodzica być także autentycznym. Dzieci potrzebują rodziców, którzy są ludźmi z krwi i kości, gdyż rodzic idealny nie istnieje. Dobra relacja to relacja dwóch żywych osób, z których każda ma swoje potrzeby, przeżycia i opinie na dany temat.
Rolą rodzica jest rozpoznawać zmieniające się z wiekiem potrzeby dziecka oraz na nie odpowiadać, przyglądać się im. Czego innego będzie potrzebowało dziecko pięcioletnie, a czego innego nastolatek. Jedynym rozwiązaniem jest bieżące budowanie relacji, która pozwala rodzicowi być blisko młodego człowieka i go rozumieć.
Ufać czy sprawdzać?
Cały trud może pójść na marne, jeśli rodzic nie zadba o jedną podstawową zasadę. Młody człowiek zasługuje przede wszystkim na zaufanie. Łukasz Ługowski, dyrektor Młodzieżowego Ośrodka Socjoterapii „Kąt” w Warszawie podkreśla: „Dziecko musi wiedzieć, że dorosły mu ufa. Ja mu ufam, on ufa mnie. Jeśli jesteśmy rodziną, to ja jestem zainteresowany, żeby Cię nie krzywdzić i oczekuję od Ciebie, że również będziesz zainteresowany tym, żeby nie krzywdzić mnie.”
Wychowując dzieci starajmy się utrzymać równowagę postaw. Bądźmy wobec nich stanowczy i konsekwentni, ale nie zapominajmy że relacja rodzinna powinna opierać się głównie na miłości, autentyczności, trosce oraz wzajemnym zaufaniu.
Chcesz dowiedzieć się jak stworzyć bliską relację z dzieckiem? Jak rozmawiać z nim o alkoholu? Kliknij, aby pobrać Przewodnik dla rodziców. Jak rozmawiać z dzieckiem o alkoholu?