Czy picie alkoholu przez Millenialsów różni się od tego jak piją ich rodzice? Środowisko młodych wygląda dzisiaj zupełnie inaczej niż w czasach, które znają ich rodzice, stąd też widoczne rozbieżności między ich postawami wobec alkoholu. Warto, zatem przyjrzeć się widocznym kontrastom, aby lepiej zrozumieć postawy nastolatków w tej kwestii1.
Millenials? Nie znam nikogo takiego – Jesteś pewien? Jeśli twoje dziecko urodziło się w latach 1990 – 2000 to jest tzw. młodszym Millenialsem. Jest to pokolenie tak zwanej nowej generacji, żyjące na przełomie dwóch tysiącleci.
Według badań różnica w piciu alkoholu pomiędzy pokoleniami nie dotyczą tego jak często piją, lecz tego czy pija ryzykownie. Millenialsi piją nieco mniej, ale za to częściej zdarzają się ryzykowne zachowania, są też bardziej podatni na to jak potoczy się impreza. W związku z tym są po prostu bardziej podatni na wpływ innych – piją więcej, jeśli inni też piją więcej.
Młodzi dorośli częściej podejmują decyzje o stylu picia na podstawie okoliczności towarzyszących piciu. To, na ile odpowiedzialnie lub ryzykownie piją zależy też od ich nastroju. Okazuje się, że jeśli ich emocje są bardziej skrajne (są szczęśliwi lub bardzo smutni) spożywają więcej alkoholu.
Millenialsom alkohol towarzyszy nie tylko wtedy, kiedy chcą uprzyjemnić sobie czas, ale również wtedy, kiedy chcą dodać sobie pewności siebie lub być postrzeganymi, jako bardziej towarzyscy. W związku z tym picie nie jest związane jedynie z zabawą.
Charakterystycznym aspektem współczesnych czasów jest obecność młodego pokolenia w Internecie, szczególnie w mediach społecznościowych. Millenialsom w przeciwieństwie do starszych od siebie osób, częściej zdarza się po spożyciu alkoholu umieszczać w Internecie wpisy lub komentarze, których nie wstawiliby na trzeźwo.
Jednocześnie zdecydowanie częściej niż inni bagatelizują konsekwencje swoich czynów po alkoholu. W związku z tym pokolenie ich rodziców wykazuje większą irytację wobec zachowań po alkoholu niż przedstawiciele Millenialsów. Z tego wynika, że oba pokolenia mają inne postrzeganie tego, gdzie leży granica, której nie powinno się przekraczać. Oba pokolenia, mówiąc o umiarkowaniu w piciu alkoholu, mają, zatem na myśli coś nieco innego.
Chcesz dowiedzieć się jak stworzyć bliską relację z dzieckiem? Jak rozmawiać z nim o alkoholu? Kliknij, aby pobrać Przewodnik dla rodziców. Jak rozmawiać z dzieckiem o alkoholu?
(1) Opracowano na podstawie: Zwyczaje związane z konsumpcją alkoholu w grupie Millenialsów (Y), Maison & Partners, 2017r.