Czy osoby nieletnie mogą pić piwo bezalkoholowe? Czy jest to legalne? Czy w sklepie może taki trunek kupić dziecko?
Piwo bezalkoholowe jak sama nazwa wskazuje jest pozbawione najbardziej szkodliwej substancji, czyli etanolu, natomiast zawarte w nim naturalne składniki wydają się mieć korzystny wpływ na nasz organizm. To dlatego wielu dorosłych, rodziców, sprzedawców czy wychowawców zadaje sobie pytanie, czy piwo bez procentów może być odpowiednim napojem dla dzieci i nastolatków.
Według przepisów Ustawy o wychowaniu w trzeźwości i przeciwdziałaniu alkoholizmowi zakazane jest sprzedawanie napojów alkoholowych osobom do lat 18. Przepisy definiują napoje alkoholowe jako produkty przeznaczone do spożycia zawierające alkohol etylowy pochodzenia rolniczego w stężeniu przekraczającym 0,5%. W praktyce oznacza to, że piwo bezalkoholowe mogłoby być zgodnie z prawem sprzedawane i podawane nieletnim. Nie powinno jednak mieć to miejsca!
Dla dziecka piwo to piwo – może okazać się wprost niemożliwe wytłumaczyć młodemu człowiekowi dlaczego piwo bezalkoholowe może pić, a tradycyjnego już nie. Zwłaszcza, że oba smakują niemal identycznie, są sprzedawane w tych samych miejscach, w jednakowych butelkach i z bardzo podobnymi etykietami. Podawanie piwa bezalkoholowego nieletnim może zachęcić ich do nierozważnego i przedwczesnego spożywania alkoholu. Smak będzie taki sam, jak ten już im znany z bezalkoholowego wariantu, jednak skutki będą zupełnie inne.
Magdalena Brzezińska, Kierownik Działu Spraw Korporacyjnych w Grupie Żywiec, zdecydowanie i jednoznacznie wypowiada się na temat konsumpcji piwa bezalkoholowego przez osoby nieletnie:
Często zdarzało mi się uczestniczyć w dyskusjach, w których wśród znajomych rodziców padają sformułowania typu, ale przecież np. taki radler 0,0.% nie ma alkoholu, to w zasadzie jak „soczek” to dlaczego nie mogę go podać dziecku? Według mnie to BZDURA. Piwo to piwo. Nawet jak nie ma alkoholu, to jest tylko dla dorosłych.
– dodaje także:
Jako Grupa Żywiec dbamy o to, aby nasze piwa i radlery bezalkoholowe były reklamowane i sprzedawane wyłącznie osobom dorosłym. Nie ma od tego wyjątku. Dla nieletnich są inne napoje. O co chodzi? Chodzi o wyrabianie pewnych odpowiedzialnych nawyków związanych z konsumpcją piwa. Jak nagniemy zasadę z piwem bezalkoholowym trudniej zabronić czegoś więcej.
Dzieci bardzo chętnie naśladują rodziców i opiekunów. Nabierają nawyków obserwując dorosłych, dlatego bardzo ważne jest dawanie odpowiedniego przykładu. Jako rodzice i osoby dorosłe mamy duży wpływ na to, w jaki sposób i kiedy dzieci będą w przyszłości postrzegać i konsumować alkohol.
Pokazywanie dzieciom odpowiedzialnego podejścia do alkoholu, niewsiadanie za kierownicę po wypiciu choćby jednego piwa, wskazywanie zdrowego stosunku do tego gdzie i jak można spożywać złoty trunek może przynieść lepsze rezultaty niż jakiekolwiek prawne zakazy.
Budowanie dobrych nawyków i ustalenie z dzieckiem jasnych zasad w tym zakresie jest niezbędne. Niewątpliwie warto przyjąć założenie, niezależne od uwarunkowań prawnych, że każda postać piwa przyjmowana przez dzieci jest naganna i nie powinna znajdować społecznej akceptacji.