Styczeń bez % często stanowi wstęp do przyjrzenia się swojej relacji z alkoholem. Jednak uczestnictwo w wyzwaniu może skłonić nas do podejmowania bardziej świadomych i odpowiedzialnych decyzji także po jego zakończeniu.1
Alkohol może być elementem zrównoważonego stylu życia, ale wymaga odpowiedniego podejścia do jego konsumpcji. Miesiąc, w którym rezygnujemy z alkoholu całkowicie pozwala spojrzeć na swoje zachowanie z nowej perspektywy, odrzucić przyzwyczajenia i społeczną presję, przekonać się, co nam służy, a co nie.
Świadome i odpowiedzialne picie to coraz mocniejszy trend – ludzie już od dłuższego czasu kwestionują przyzwyczajenia związane z piciem alkoholu, które odziedziczyliśmy po poprzednich generacjach i dotychczas po prostu bezrefleksyjnie powtarzaliśmy. Picie alkoholu było długo uważane za niezbędny element dobrej zabawy, spędzania czasu z przyjaciółmi i rodziną, a także jedyny sposób na uczczenie ważnych wydarzeń. Jednocześnie wiele zachowań związanych z piciem było ryzykownych lub po prostu nieodpowiedzialnych i obecnie nadszedł czas, by zmienić nasze podejście na lepsze i bardziej przemyślane.
W ten sposób narodził się ruch mindful drinking, czyli świadomego picia alkoholu. Jego głównym założeniem jest pozbycie się wszelkich sytuacji, kiedy sięgamy po alkohol bezrefleksyjnie, z przyzwyczajenia lub dlatego, że wszyscy to robią. Jest to alternatywa dla tych, którzy nie chcą zostać całkowitymi abstynentami rezygnując ze smaków, które lubią, ale jednak chcą ograniczyć picie, świadomie kontrolować ile piją i w jakich okolicznościach, a także chcą prowadzić bardziej zdrowy i aktywny styl życia. Mindful drinking to nadanie priorytetu swoim decyzjom i wyborom zamiast ulegania namowom i zwyczajom innych, które okazują się dla nas szkodliwe. Odpowiedzialne picie nie oznacza całkowitej rezygnacji z alkoholu, ale świadomy wybór trunków, momentów, kiedy chcemy się nimi delektować, a także ilości, które nie powodują negatywnych skutków w postaci kaca, wyrzutów sumienia, czy ryzykownych zachowań.
Wszystko zaczyna się od drobnych zmian, których efekty z czasem się kumulują dając pozytywne rezultaty. Pierwszą zasadą powinno zawsze być zadanie sobie pytania czy naprawdę chcę dzisiaj pić alkohol, czy mam na to ochotę, dlaczego chcę to zrobić i czy będzie mi to służyć, a w dalszej kolejności ile mogę i powinienem / powinnam wypić. Jeśli nie masz ochoty na alkohol zawsze możesz po prostu odmówić, wybrać bezalkoholową alternatywę lub zgłosić się na ochotnika na kierowcę, który rozwiezie potem imprezowiczów. Jeśli chcesz pić, ale zależy Ci, by uniknąć nieprzyjemnych konsekwencji możesz zacząć od zastąpienia mocniejszych trunków lżejszymi. Aby ograniczyć ilość spożywanego alkoholu możesz założyć, że po każdej porcji alkoholu sięgniesz po bezalkoholowy napój, czyli np. pomiędzy jednym piwem a drugim wypijesz szklankę wody lub soku. Warto też wyznaczyć sobie zawczasu górny limit konsumpcji, po przekroczeniu którego będziesz pić już tylko bezalkoholowe napoje lub po prostu wrócisz do domu. Ograniczenie konsumpcji alkoholu powoduje wiele korzyści fizycznych i psychicznych2, a często też trwałą zmianę nawyków związanych z odpoczynkiem czy zabawą na lepsze – zamiast picia w barze w weekend możesz umówić się ze znajomymi na planszówki, pójść razem na spacer albo do kina.
Być może nie zawsze uda się dotrzymać postanowień, ale zawsze warto próbować, bo nawet drobne zwycięstwa mają znaczenie, a zmiany wprowadzane stopniowo i w przemyślany sposób mają większe szanse, by zostać z nami na dłużej! A styczeń i kolejne następujące po nim miesiące to dobry moment, by zadbać o siebie i sięgać po alkohol w sposób odpowiedzialny i świadomy.
- Short-term abstinence from alcohol and changes in cardiovascular risk factors, liver function tests and cancer-related growth factors: a prospective observational study.
- Short-term abstinence from alcohol and changes in cardiovascular risk factors, liver function tests and cancer-related growth factors: a prospective observational study.