Najczęściej zadawane pytania

Czy dawać dzieciom spróbować alkoholu? faq arrow
W myśl polskiego prawa, artykułu 206 Kodeksu Karnego, każdy kto nakłania osobę niepełnoletnią do konsumpcji alkoholu lub ułatwia ten proceder, np. dostarczając alkohol może podlegać karze grzywny, ograniczenia lub nawet pozbawienia wolności do lat dwóch! Rodzic, krewny lub opiekun postępując w ten sposób popełnia przestępstwo!
Więcej
Czego unikać jak dziecko wróci do domu pijane? faq arrow
Przede wszystkim próby wyjaśnienia sytuacji od razu. Awantura z pijanym nastolatkiem niczego nie załatwi, nie oznacza to jednak, że sytuacja może zostać zignorowana, bo mogłoby to zostać odebrane jako rodzaj cichego przyzwolenia rodziców na niedopuszczalne zachowanie.
Więcej
Co to znaczy pić odpowiedzialnie? faq arrow
Odpowiedzialna konsumpcja to celowe ograniczanie negatywnych skutków picia alkoholu. A najlepszą metodą by to zrobić jest samodzielne przestrzeganie zasad z tym związanych, bo to rodzice i najbliższe otoczenie dziecka stanowi dla niego wzór do naśladowania.
Więcej
Czy osoby niepełnoletnie powinny pić piwo bezalkoholowe? faq arrow
Tutaj powinien mieć zastosowanie zdrowy rozsądek i jasna zasada, że piwo nie jest dla dzieci. Inaczej trudno będzie wytłumaczyć nastolatkowi, że jedno piwo może pić, a innego, które wygląda i smakuje prawie identycznie już nie.
Więcej
Dlaczego osoby niepełnoletnie nie mogą pić alkoholu? faq arrow
W ciele nastolatka następują intensywne zmiany hormonalne, związane z przejściem z okresu dzieciństwa do dorosłości. Organizm gwałtownie rośnie i rozwija się, powstają nowe połączenia neuronowe w mózgu, a psychika dziecka zmienia się bardzo dynamicznie.
Więcej
Jak mam reagować, kiedy moje dziecko wróci do domu pod wpływem alkoholu? faq arrow
Pierwszą i najważniejszą zasadą jest odłożenie rozmowy do czasu, kiedy młody człowiek wytrzeźwieje. Nie ma sensu dyskutować z pijanym człowiekiem, niezależnie czy jest dorosłym czy nastolatkiem. Pohamowanie naturalnej reakcji gniewu i rozczarowania pozwala rodzicom lepiej przygotować się do rozmowy i uzbroić w argumenty.
Więcej
Jak mam zacząć rozmowę o alkoholu ze swoim dzieckiem? faq arrow
Przede wszystkim warto sobie uświadomić, że nie będzie żadnego doskonałego momentu, żeby przeprowadzić decydującą rozmowę. Dziecko nie będzie słuchało z uwagą wykładu rodzica o negatywnych skutkach picia alkoholu ani nie przyjmie wszystkich argumentów bez słowa protestu.
Więcej
Jak pomóc dziecku radzić sobie z presją rówieśników? faq arrow
Ważne jest, by uświadomić dzieciom, że alkohol wcale nie jest potrzebny by dobrze się bawić, relaksować czy być lubianym. Nastolatek musi posiadać argumenty, które pozwolą mu obronić własne zdanie, a jednocześnie rozumieć, że intencje osób usilnie zachęcających go do picia alkoholu wcale nie muszą być czyste.
Więcej
Czym jest rower? faq arrow
Zgodnie z definicją ustawy Prawo o ruchu drogowym, to pojazd o szerokości nieprzekraczającej 0,9 m poruszany siłą mięśni osoby jadącej tym pojazdem; rower może być wyposażony w uruchamiany naciskiem na pedały pomocniczy napęd elektryczny zasilany prądem o napięciu nie wyższym niż 48 V o znamionowej mocy ciągłej nie większej niż 250 W, którego moc wyjściowa zmniejsza się stopniowo i spada do zera po przekroczeniu prędkości 25 km/h.
Więcej
Kto może kierować rowerem? faq arrow
Osoby pełnoletnie, mogą jeździć rowerem nie posiadając żadnych uprawnień, np. karty rowerowej, czy prawa jazdy. Osoby między 10 a 18 rokiem życia, muszą posiadać kartę rowerową, dostępną od 10 r. życia lub jedno z kategorii prawa jazdy: AM (od 14 r. życia), A1 (od 16 r.), B1 (od 16 r.) lub T (od 16 r.).
Więcej
Czego nie wolno kierując rowerem? faq arrow
Jechać wzdłuż po przejściu dla pieszych. Wyjątkiem są dzieci do 10 roku życia jadące na swoim rowerze, które zgodnie z przepisami są pieszymi, poruszać się będąc nietrzeźwym lub po użyciu środka działającego podobnie do alkoholu...
Więcej
Czym jest hulajnoga elektryczna? faq arrow
Zgodnie z definicją zawartą w ustawie Prawo o ruchu drogowym, to pojazd napędzany elektrycznie, dwuosiowy, z kierownicą, bez siodełka i pedałów, konstrukcyjnie przeznaczony do poruszania się wyłącznie przez kierującego znajdującego się na tym pojeździe. Konstrukcja pojazdu musi uniemożliwiać jazdę szybszą niż 20 km/h. Długość nie może przekraczać 1,4 m a szerokość 90 cm. Masa własna (bez osoby na nim) nie może być większa niż 30 kg.
Więcej
Kto może kierować hulajnogą elektryczną? faq arrow
Osoby pełnoletnie, mogą jeździć na e-hulajnodze, nie posiadając żadnych uprawnień, np. karty rowerowej lub prawa jazdy. Osoby między 10 a 18 rokiem życia, muszą posiadać kartę rowerową dostępną od 10 r. życia lub jedno z kategorii prawa jazdy: AM (od 14 r. życia) lub A1, B1, T (od 16 r. życia).
Więcej
Czego nie wolno kierując e-hulajnogą? faq arrow
Jechać po jezdni. z wyjątkiem jazdy po pasie ruchu dla rowerów, przejazdu dla rowerów, korzystania ze śluzy dla rowerów, jezdni po której ruch pojazdów jest dozwolony z prędkością nie większą niż 30 km/h, w miejscach gdzie nie ma drogi dla rowerów, drogi dla pieszych i rowerów oraz pasa ruchu dla rowerów.
Więcej
Czym jest urządzenie transportu osobistego? faq arrow
Zgodnie z definicją zawartą w ustawie Prawo o ruchu drogowym, to pojazd napędzany elektrycznie, z wyłączeniem hulajnogi elektrycznej, bez siedzenia i pedałów, konstrukcyjnie przeznaczony do poruszania się przez kierującego znajdującego się na tym pojeździe. Są to na przykład: monocykl elektryczny, segway, hoverboard (deskorolka elektryczna).
Więcej
Kto może kierować urządzeniem transportu osobistego (UTO)? faq arrow
Osoba jadąca na UTO jest kierującym pojazdem. Poza przepisami jasno dotyczącymi UTO trzeba też stosować się do tych dotyczących ogólnie kierującego pojazdem, np. obowiązek sygnalizowania zamiaru zmiany kierunku ruchu np skręcania.
Więcej
Czego nie wolno kierując urządzeniem transportu osobistego? faq arrow
Jechać po jezdni z wyjątkiem przejazdu dla rowerów, poruszać się będąc nietrzeźwym lub po użyciu środka działającego podobnie do alkohol, ciągnąć lub holować inny pojazd, przejeżdżać wzdłuż po przejściu dla pieszych, przewozić inną osobę, zwierzę lub ładunek, jechać szybciej niż 20 km/h.
Więcej
Czym jest urządzenie wspomagające ruch (UWR)? faq arrow
Zgodnie z definicją zawartą w ustawy Prawo o ruchu drogowym, to urządzenie lub sprzęt sportowo-rekreacyjny przeznaczone do poruszania się osoby w pozycji stojącej, napędzane siłą mięśni. Są to na przykład: wrotki, rolki, deskorolki, hulajnogi.
Więcej
Kto może korzystać z urządzenia wspomagającego ruch (UWR)? faq arrow
Osoba korzystająca z UWR nie jest kierującym pojazdem, nie jest też pieszym. Jest trzecim rodzajem uczestnika ruchu drogowego – osobą poruszającą się przy użyciu UWR. Przepisy nie określają wieku, po którego ukończeniu można korzystać z UWR.
Więcej
Czego nie wolno korzystając z urządzenia wspomagającego ruch (UWR)? faq arrow
Poruszać się będąc nietrzeźwym lub po użyciu środka działającego podobnie do alkoholu, poruszać się tyłem, przewozić innej osoby, zwierząt lub ładunku, chwytać się pojazdów.
Więcej
Co to jest kac? faq arrow
Po zbyt intensywnej nocy, kiedy przestajemy kontrolować ilość spożywanego alkoholu, przychodzi bolesny poranek. Aby organizm mógł dojść do siebie, w pierwszej kolejności musi zmetabolizować alkohol, co wiąże się z nieprzyjemnymi skutkami ubocznymi.
Więcej
Czym jest zespół uzależnienia od alkoholu? faq arrow
pół uzależnienia od alkoholu to choroba polegająca na fizycznej i psychicznej potrzebie lub nawet przymusie konsumpcji alkoholu. Mówimy wtedy o uzależnieniu. Osoby uzależnione odczuwają skutki fizyczne i psychologiczne po zaprzestaniu picia.
Więcej
Czy to prawda, że ludzie „spalają” alkohol w różnym tempie? faq arrow
Tak, to prawda. Stężenie alkoholu we krwi zależy od dwóch czynników: tempa jego wchłaniania z układu pokarmowego oraz szybkością jego rozpadu w wątrobie. Mają na to również wpływ różne czynniki.
Więcej
Czy osoby niepełnoletnie powinny pić piwo bezalkoholowe? faq arrow
Tutaj powinien mieć zastosowanie zdrowy rozsądek i jasna zasada, że piwo nie jest dla dzieci. Inaczej trudno będzie wytłumaczyć nastolatkowi, że jedno piwo może pić, a innego, które wygląda i smakuje prawie identycznie już nie.
Więcej
Co to znaczy pić odpowiedzialnie? faq arrow
Odpowiedzialna konsumpcja to celowe ograniczanie negatywnych skutków picia alkoholu. A najlepszą metodą by to zrobić jest samodzielne przestrzeganie zasad z tym związanych, bo to rodzice i najbliższe otoczenie dziecka stanowi dla niego wzór do naśladowania.
Więcej
Czy alkohol wpływa na kobiety inaczej niż na mężczyzn? faq arrow
Tak. Ta sama ilość wypitego alkoholu w większości przypadków wywoła niższe stężenie we krwi w przypadku mężczyzny niż u kobiety. Powody tego są bardzo prozaiczne: mężczyźni ważą średnio więcej, mają również względnie wyższą ilość płynów w ciele.
Więcej
Czy w ciąży można bezpiecznie pić alkohol? faq arrow
Nie. Kobiety w ciąży albo starające się o dziecko powinny bezwzględnie zrezygnować z picia alkoholu. Alkohol wypity przez ciężarną dostaje się do wszystkich jej organów i tkanek. Gdy dotrze do łożyska, przenika przez barierę łożyskową, więc dziecko pije razem z matką.
Więcej
Czym w ogóle jest alkohol? faq arrow
Alkohol powstaje w procesie fermentacji owoców, warzyw lub zbóż przy użyciu drożdży lub bakterii. Fermentacja polega na przemianie cukrów w alkohol w środowisku beztlenowym. Alkohol znajdujący się w napojach nosi chemiczną nazwę etanolu. Jest to bezbarwna lotna ciecz lżejsza od wody, o charakterystycznym zapachu.
Więcej
Dlaczego alkohol odwadnia? faq arrow
Obecnie przyjmuje się, że konsumpcja 1 grama alkoholu przyczynia się do produkcji około 10 gramów moczu, im więcej alkoholu zawiera przyjmowany płyn, tym więcej moczu produkuje organizm, by oczyścić się z toksyn i tym większy jest później deficyt wodny.
Więcej
Dlaczego lepiej jest pić, będąc najedzonym? faq arrow
Pełny żołądek spowalnia dotarcie alkoholu do jelita grubego, może także wpływać jego wchłanianie. Pijąc po posiłku, spowalniamy działanie spożytego alkoholu, ponieważ jego stężenie we krwi rośnie znacznie wolniej niż kiedy bylibyśmy na czczo.
Więcej
Dlaczego osoby niepełnoletnie nie mogą pić alkoholu? faq arrow
W ciele nastolatka następują intensywne zmiany hormonalne, związane z przejściem z okresu dzieciństwa do dorosłości. Organizm gwałtownie rośnie i rozwija się, powstają nowe połączenia neuronowe w mózgu, a psychika dziecka zmienia się bardzo dynamicznie.
Więcej
Jak picie alkoholu wpływa na zdrowie? faq arrow
Odpowiedź na to pytanie można podzielić na dwie części - krótkotrwały i długotrwały wpływ aldolu na zdrowie. Wyjątkowo duża ilość spożytego alkoholu może skończyć się konwulsjami, śpiączką, a nawet śmiercią.Długotrwałe, chroniczne nadużywanie alkoholu może spowodować choroby wątroby.
Więcej
Jaka jest bezpieczna ilość alkoholu, którą mogę wypić? faq arrow
Wiele rządów i instytucji ochrony zdrowia podaje wskazówki na temat dziennych lub tygodniowych limitów spożycia. Z nadmiernego spożycia alkoholu – czy to na długą, czy na krótką metę – płyną liczne zagrożenia zdrowotne, społeczne i behawioralne.
Więcej
Jaki jest wpływ alkoholu na mózg człowieka? faq arrow
Alkohol upośledza zdolności poznawcze i motoryczne, pogarsza pamięć i koncentrację, przetwarzanie informacji, a także czas reakcji na bodźce, zmniejsza ostrość widzenia, powoduje problemy z równowagą i mową, a w większych dawkach może także wpływać na psychikę.
Więcej
Jaki wpływ może mieć na mnie alkohol? faq arrow
Alkohol na każdego wpływa nieco inaczej. Pamiętaj, że nawet jedno lub dwa piwa mogą mieć wpływ na twoje zachowanie. Alkohol przyspiesza puls i spłyca oddech. Odwadnia organizm, nasila częstotliwość oddawania moczu i zwiększa jego ilość. Obniża koncentrację, osłabia koordynację ruchową, a nawet widzenie.
Więcej
Kiedy nie powinno się pić alkoholu? faq arrow
Są sytuacje, w których picie alkoholu jest zakazane prawnie. Pamiętaj, by nigdy nie pić: w trakcie prowadzenia pojazdu lub jeśli w najbliższym czasie masz to w planach, w pracy, jeśli nie masz kończonych 18 lat.
Więcej

W ramach naszej witryny stosujemy pliki cookies w celu zbierania informacji, które pomagają nam usprawnić obsługę witryny, dostosować nasze reklamy do twoich preferencji oraz ulepszyć nasze produkty i usługi. Zgadzając się, akceptujesz zasady dot. prywatności i plików cookies obowiązujące w niniejszej witrynie internetowej. Wstawienia cookies (w tym ich blokadę) możesz zmieniać w ustawieniach twojej przeglądarki w każdej chwili. Tu znajdziesz szczegółowe informacje o polityce plików cookies.